Стаття з такою назвою з’явилася 16 січня на порталі держтелерадіо Сербської республіки. Історія з іконою, яку член президіуму Боснії і Герцеговини (далі — БіГ) Милорад Додік подарував наприкінці минулого року голові МЗС РФ Сергію Лаврову. Сербська сторона вважає, що ікона півтора десятка років перебувала у приватній власності й не має іншої цінності, аніж духовно-символічної, адже таку ікону можна придбати в Інтернеті за 100-200 доларів. Українська – звинувачує сербську, й вимагає повернути цю пам’ятку. Російська – вже повернула трьохсотрічну ікону до БіГ.

Знайомимо читачів із перекладом цього матеріалу.

«Кабінет міністрів Сербської республіки та президент БіГ Мілорад Додік закликали міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу припинити грати з державами у твітер-дипломатію й діяти відповідно до міжнародного права та конвенцій, про які йдеться в публічних заявах.

– Як доктор юридичних наук та міністр закордонних справ, він має бути знайомий із основним правовим принципом, згідно з яким той, хто щось стверджує, має це довести, а не той, хто спростовує. Він також має знати про численні конвенції щодо захисту національних, історичних та культурних благ та заборони їх відчуження, такі як Конвенція ЮНЕСКО про заходи щодо заборони та попередження незаконного ввезення, вивезення та передачі майна культурних цінностей 1970 року, – підкреслюється в повідомленні кабміну та президента.

Реагуючи на неодноразові неправдиві звинувачення міністра закордонних справ України, кабмін ще раз закликав українську сторону надати всі дійсні докази відповідно до Оперативних вказівок щодо імплементації згаданої Конвенції, а також офіційно заявити, якщо не має речових доказів своїх тверджень.

У заяві нагадується, що в інтересах правдивого та об’єктивного інформування громадськості, а також того, що «сфабрикованій» проблемі нарешті буде «покладено край», 23 серпня минулого року сербський кабмін та голова держави вимагали від Посольства України надати Сараєво всю відповідну інформацію щодо тверджень про право власності України на цю ікону.

«Кабмін прямо просив Посольство України подати всі юридично обґрунтовані факти та докази, що підтверджують належність ікони Україні, а також усі докази, що підтверджують факт відчуження цієї ікони, включаючи інформацію про спосіб відчуження, час, місце та власника», – йдеться у повідомленні.

Кабінет міністрів наголошує, що на сьогодні Посольство України не надало запитувану інформацію.

«Ґрунтувати звинувачення на основі невірно інтерпретованих статей у ЗМІ, а потім публічно заявляти про несправедливість – це прояви аматорства та відсутності базових знань у галузі права, міжнародних відносин та дипломатії», – йдеться в заяві. Також нагадується, що жодна міжнародна установа, навіть Інтерпол, який мав бути зацікавленим у цій справі, не підтвердила, що ікона, про яку йдеться, є в будь-якому списку відчуженої культурної спадщини, якої вимагає Україна чи будь-яка інша країна.

«За останній місяць було побудовано різні теорії, припущено походження ікони, висунуто численні звинувачення на адресу президента БіГ без будь-яких аргументів, доказів і навіть вказівки, які б свідчили про те, що це справді вкрадена ікона, і частина «відсутньої» історико-культурної спадщини, яку шукає Україна», – наголошується в заяві.

Кабінет міністрів Сербської республіки та Президент Боснії і Герцеговини в черговий раз закликали українську сторону утриматися від викладення поглядів, що базуються на неперевіреній та недостовірній інформації, а також на неправдивих новинах, оскільки таким чином вони підривають довіру до власних інституцій, обманюють громадськість та громадян, завдають величезної шкоди двостороннім відносинам».

https://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=417927&fbclid=IwAR3zuAHM6-XDFkYZ7mQed-i6FfkHhOASzsR5EQHWGjs4YddtQL9cMs-tfYI

Від Alexander