У перші дні січня постачальники газу оприлюднили нові ціни для населення. Поза сумнівом — вони зросли, і це викликало відповідну реакцію. Звичайно, на це не міг не відреагувати уряд, а на дії уряду — Міжнародний валютний фонд. І начебто все вже більш-менш утряслося, але для кращого розуміння варто підбити підсумки.

Хто що казав?

У четвер, 14 січня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що відбулася «конструктивна» зустріч з МВФ щодо цін на газ. Єдине, що відомо з неофіційних джерел – слова Шмигаля у його Телеграм-каналі:

– Позиція нашого уряду: ринок газу в Україні має працювати. На жаль, деякі гравці ринку продовжують зловживати становищем, від чого страждають українці. Повинні знайти компроміс, який вже сьогодні захистить людей і допоможе ринку газу розвиватися в майбутньому, – написав він.

Днем раніше, 13 січня, на засіданні Кабміну прем’єр заявив, що уряд введе граничну ціну на газ, що збережеться до закінчення опалювального сезону або карантину. За його словами, максимальна ціна на газ для населення буде встановлена на рівні 6,99 гривні за кубічний метр.

– Деякі облгази сьогодні продають газ по 10 гривень і вище. Тому це суттєве зменшення – на 30% – для українців. Якщо нічого не робити, то в наступному місяці може зрости до 12 гривень, – зазначив він.

Міненерго, Мінекономіки і Мін’юсту доручили невідкладно підготувати проєкт постанови про введення держрегулювання ціни на газ до кінця карантину. Це рішення попередньо погодили на нараді у президента Володимира Зеленського.

За словами виконуючого обов’язки міністра енергетики Юрія Вітренка, це рішення повністю запрацює вже з лютого.

– Можу сказати, що, за нашими даними, середня ціна на газ в Україні в січні була вища, ніж 9600 гривень. Відповідно, ціна буде знижена – в середньому для населення України – до 6999 гривень, – сказав Вітренко.

– Крім цього, є низка рішень щодо цін за розподіл газу – так звана абонплата. Також ми пропрацювали це з профільним комітетом, депутатами Верховної Ради: будемо просити про прийняття відповідного законопроєкту, і зниження ціни у сфері розподілу газу, і зменшення цієї абонплати, – додав Шмигаль.

Як розуміти?

Зрозуміло, чому уряд робить обережні заяви: хочеться й стабільність у країні зберегти, і черговий кредит валютного фонду отримати. Найвірогідніше – зниження тарифів відбудеться, адже обґрунтувати це перед МВФ є чим. Рішення щодо базового тарифу вже за крок до прийняття, можливо, що коли надрукуємо цей номер «НК», він вже буде 6,99 грн/м3. Ціна за транспортування залишиться незмінною, доки Верховна Рада не прийме відповідний закон.

Тепер поговоримо про обіцяні 30% знижки.

Які офіційні цифри?

Український газовий ринок перейшов на вільне регулювання цін, і в різних постачальників вони різні. Дізнатися про те, у кого й скільки неважко, наприклад, в Інтернеті за цим посиланням: index.minfin.com.ua/tariff/gas/ є дані по всім областям. Бачимо, що «по 10 гривень і вище», про які казав прем’єр – тільки у ТОВ «Львівенергозбут» (10,8, коли точно). Чи він мав на увазі ціну разом із доставкою? Але мова про 30% йшла лише про базовий тариф, а щодо транспортування рішення, мабуть, буде нескоро… Тож 6,99 за куб буде означати зниження на 35%, але це тільки для львів’ян.

Що ж у нас? У Чернігівській області газом торгують ТОВ «Чернігівгаз збут» (по 9,89996 грн/м3) та ТОВ «Енера Чернігів» (по 8,82). Для чернігівців зниження до позначки 6,99 означатиме: на 20 або 29% залежно від постачальника.

Якщо ж рахувати повну ціну на газ, додавши тариф на транспортування ПАТ «Чернігівгаз» у розмірі 1,944, то для чернігівських споживачів вона має знизитися із «газзбутівських» 11,84396 (9,8996+1,944) або з «енерівських» 10,764 (8,82+1,944) до 8,934 (6,99+1,944). Тобто на 25 або 17% залежно від постачальника.

Краще пізніше, ніж ніколи?

14 січня, коли кабмін вже анонсував рішення про зниження тарифів, виконуючий обов’язки Чернігівської облдержадміністрації Олександр Савченко підписав лист до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із проханням розглянути можливість щодо зменшення розміру тарифів на послуги з розподілу електроенергії та газу.

Олександр БОЖОК

Від Alexander