Маніпулятивні рейтинги на користь одного із університетів Чернігова, політична джинса на бюджетних коштах від нардепа та велика кількість немаркованої комерційної раклами на сторінках онлайн-медіа. Такі тенденції моніторингу місцевих медіа, який провели експерти в рамках проекту INFOCRIME, що реалізується за підтримки британської фундації Thompson Reuters та в партнерстві з Інститутом масової інформації.

 

У період з 31 травня по 4 червня експерти INFOCRIME_Чернігів згідно методології ІМІ проаналізували 789 матеріалів 10 інтернет-видань, 9 акаунтів представників влади у Facebook, а також 73 сюжети трьох місцевих телеканалів*.

 

За результатами моніторингу виявлено 36 матеріалів, які містять ознаки маніпуляцій. З них 33 % матеріалів були на політичну тему, немаркована комерційна реклама склала 56  %,  ще 11 % припадає на інші теми (кримінал, маніпулятивні рейтинги тощо).

 

Розглянемо основні види маніпуляцій, виявлені у чернігівських ЗМІ.

 

Джинса на користь партій, політиків та чиновників

 

Команда народного депутата від партії “Батьківщина” Валерія Дубіля передає чергову партію медичного обладнання лікарням області в рамках програми Юлії Тимошенко «Здоров’я нації». Цього разу мова йде про обласну лікарню та про лікарні в Корюківці та Холмах в матеріалах на сторінках видання Високий Вал, які жодним чином не маркові. «Ми незалежно від виборів багато років виконуємо програму Юлії Тимошенко «Здоров’я нації». Об’їжджаємо всі ФАПи, амбулаторії по кілька разів на рік», – повідомляє в перших абзацах тексту Валерій Дубіль.

 

Бачення лише однієї сторони політичного конфлікту в Прилуках, декілька місяців підряд не може зібратися сесія і працювати нормально рада, подає сайт “Високий Вал”. Міська голова Ольга Попенко, яка підтримується народним депутатом від “Батьківщини” Валерієм Дубілем, оголосила про розпуск міськради і призначення позачергових вибори депутатів. “Хоча «опозиціонери» з екранів ТВ та у соцмережах розпиналися про те, що бюджет треба приймати і вони навіть готові за нього голосувати, але тільки на своїх умовах. І кожен раз опозиція вигадує нові умови, аби не прийти і насолити міському голові, іншим дисциплінованим колегам-депутатам з «Батьківщини», «За майбутнє», «ЄС», «Нашого краю», а з рештою і всім прилучанам” – займають однозначну позицію автори редакційного матеріалу.

 

Позиція політичного експерта Олександра Кочеткова з Фейсбук-сторінки щодо необхідності реєстрації Центральною виборчою комісією ініціативної групи «земельного» референдуму від команди Юлії Тимошенко зявилася на сайті “Високий Вал” без жодного маркуваня. В тексті немає жодної альтернативної точки зору, крім підтримки партії “Батьківщина”. “Команда Тимошенко – єдина політична сила, яка протистоїть впровадженню «дикого» ринку землі.” – цитують експерта в метеріалі. Додамо, що на минулому тижні моніторинг Infocrime.Чернігів вже фіксував на цьому сайті піарний матеріал від партії Юлії Тимошенко про заборону ринку землі.

 

Відзначимо, що згідно зі ст.1 Закону України «Про рекламу» політична реклама – інформація у будь-якому вигляді, поширена в будь-якій формі, яка має на меті популяризацію діяльності політичної партії (організації партії), привернення уваги до діяльності політичної партії (організації партії) та її позиції щодо питань загальнодержавного (місцевого) значення.

 

Сергій Тігіпко є головним героєм тексту про подарунки іграшок та спортивного інвентарю центрам соціально-психологічної реабілітації дітей Чернігівської області, що відбулася за підтримки обласної адміністрації.  Акцію політик провів 1 червня, у Міжнародний день захисту дітей, а матеріал про це розмістив під рубрикою “Актуально” на сайті Високий Вал, що не можна вважати належним чином маркований як рекламний. Традиційно подібні матеріали закінчується словами вдячності: “Я хочу тільки сказати великі слова вдячності і від себе особисто і від наших діток. І я думаю нам надовго вистачить цього інвентарю”, – зазначив в статті  директор Чернігівського центру соціально-психологічної реабілітації дітей Анатолій Писанка.

 

Піарний матеріал про нардепа від Чернігівської області Бориса Приходька, який розповідає про залучення ним 10 мільйонів на реалізацію інфраструктурних проєктів на Чернігівщині, з’явився на сайті Челайн під рубрикою “Актуально”. Виділення коштів Кабінетом міністрів для об’єктів Чернігівської області подається як заслуга народного депутата. Нардеп, як сказано в матеріалі, йде далі і вирішує  прогалини в роботі місцевої влади: “Борис Приходько у форматі консультацій працює над налагодженням ефективної роботи в громадах, адже більшість питань, які вирішує нардеп, не є його прямими обов’язками та мають «закриватися» місцевою владою”.

Про ще один підвид політичної джинси в матеріалах ЗМІ можна говорити, коли намагаються нав’язати певну думку, посилаючись на свідчення анонімних телеграм – каналів. Відповідний приклад – стаття: “Зеленський увів до складу РНБО людину Азарова: чого чекати далі?” на сайті “Події і коментарі”. В матеріалі з посиланням на анонімний телеграм канал намагаються поширити тезу, що перший віце-прем’єр-міністр і міністр економіки Олексій Любченко може замінити на посаді чинного Прем‘єра Дениса Шмигаля: “В кінці липня Президент відправляє Шмигаля у відставку і формується новий Уряд на чолі з Олексієм Любченко».  Текст надрукований без жодних рекламних позначок, тобто видається як редакційний.

 

 

Маніпуляції з заголовками, які не відповідають змісту тексту

Матеріал під заголовком “Національний університет «Чернігівська політехніка» потрапив до ТОП-1000 кращих університетів світу!” розійшовся напередодні онлайн медіа Чернігова і викликав дискусії в соцмережах.

Згідно методології ІМІ публікація містить ознаки маніпуляції.

 

З заголовку новини на сайті університету може скластися враження, що чернігівський університет в топі світових рейтингів за якістю освіти.

 

Насправді в тексті новини йде мова про малозрозумілий для більшості рейтинг репозитаріїв. Це рейтинг представленості діяльності університетів в Інтернет-просторі. Зазвичай репозитарій надає доступ до дисертацій, монографій, наукових видань та праць науковців, навчально-методичних матеріалів, патентів та кваліфікаційних робіт студентів.

Повідомлення університету із маніпулятивним заголовком передрукували видання Високий Вал та Події і коментарі. Детальніше про цей кейс за посиланням.

У Мені невдоволені хотіли взяти штурмом міськраду – лякають читачів на сайті Город.CN, передруковуючи статтю тижневика “Вісник Ч”. Хоча в самому матеріалі мова йде про навчання територіальної оборони, яке проходило по всій області, і одним із елементів якого була імітація штурму адміністративних будівель.

В матеріалі на сайті “Нежатин” “Чи знизяться в Україні ціни на ліки?” , всупереч заголовку, мова йде про зміну у підході до фінансування медичних закладів. Матеріал підготовлено на основі   інтерв’ю  нового очільника  МОЗ Віктора Ляшка для ТСН.

“Повністю МОЗ віддаватиме не властиві йому функції на державне підприємство “Медичні закупівлі”. Доволі велика кількість була бюрократичних речей у МОЗ. Ми запустили другий етап реформи, але він запустився і збігся з епідемією. Тому нам у цей період головне стабілізуватися. Показати ефективні лікарні, які вже почали працювати, і допомогти неуспішним лікарням, які просіли з фінансуванням”, – каже  Ляшко, але не про зменшення цін на ліки, як йдеться у заголовку.

 

Суб’єктивні судження та емоційні оцінки в тексті, як засіб маніпуляцій

 

Нагнітає ситуацію Петро Порошенко заявляючи про найвищі ціни на газ для населення за всю історію країни на сторінках сайту “Події і коментарі” в немаркованому матеріалі.

“Хіба зросла зарплата, хіба зросли пенсії? А може, субсидіями хтось компенсував різке погіршення рівня життя людей? Ні”, – цитують в матеріалі позицію Петра Порошенка. Хоча, згідно позиції уряду,  в  нинішньому році очікується кілька етапів підвищення пенсій.

Текст із заявою Петра Порошенка і таким же заголовком з’явився також на інших всеукраїнських виданнях, що може свідчити про замовний характер матеріалу.

 

Називають шахрайкою, звинувачують у махінаціях із київською нерухомістю жительку Ніжина в сюжеті телеканалу “Україна”, який поширило і ніжинське видання “Нежатин” під заголовком “Джентельменка” удачі з Ніжина: як ріелторка Жукова залишає людей без житла”.  Згідно методології ІМІ такі матеріали є маніпулятивними, емоційно забарвленими. Адже винуватість у тих чи інших злочинах може встановити лише суд.

Натомість автори матеріалу безапеляційно стверджують, що “як стало відомо, одну з цих славнозвісних квартир придбав слідчий Національної поліції України” і не наводять жодних доказів. “Сподіватимемося, шахрайки отримають покарання згідно із законом”. – підсумовують автори.

 

В матеріалі “Седнівська анархія: голова громади «плюнув» в обличчя депутатам і людям із Макишина” подана лише одна точка зору, використовується емоційна забарвлена лексика. Текст, що знаходиться на сайті Челайн, не містить рекламних маркувань, подається лише позиція представників та прихильників партії “Наш край” щодо ситуації із призначенням старости села Макишин.

 

Однозначні й судження автора ще одного матеріалу, який звинувачує Чернігівську ОДА в штучному заниженні вартості провідного підприємства з видобутку торфу області. З цих підств статтю “Фонд держмайна оцінив активи «Чернігівторфу» у вартість елітного авто” можна вважати маніпулятивною. Підприємство з березня 2020 року перебуває у відомстві Фонду держмайна України та числиться серед об’єктів на приватизацію. Автор звинувачує державні структури у створенні штучної ситуації із заборгованістю підприємства для подальшої приватизації активів закладу. “Разом із тим у Чернігівській ОДА не говорять про можливість дослідження походження штучних боргів і наводять цифри та занижену оцінку стратегічного держпідприємства, подану хитро зробленими торговцями державою”- підсумовується в статті розміщеної на сайті Город.CN, передрукованої з тижневика “Чернігівщина”.

 

Тільки одну сторону конфлікту в Чернігівській обласній державній адміністрації висвітлено в матеріалі газети “Вісник Ч” “Дудко судиться, Головач поновився, а Русін готує пояснення”, яку передруковує сайт Город.CN. В Чернігівській ОДА серія звільнень чиновників  піся призначення нової голови Анни Коваленко триває вже  майже рік і в матеріалі подано позицію чиновників, яких було звільнено, або щодо яких тривають дисциплінарні розгляди. В той же час не наведено жодного коментаря іншої сторони конфлікту – самої Коваленко або її представників, які би озвучили позицію щодо звільнень частини співробітників ОДА.

 

 

Рекламні та комерційні матеріали без належного маркування

 

Інформацію про те, що Vodafone та «Аеророзвідка» встановлять систему відеонагляду в Чорнобильському заповіднику поширює прес-реліз компанії зв’язку видання Свобода.ФМ без жодних рекламних позначок.

 

Десяток комерційних матеріалів без рекламних позначень були розміщені на сайті Високий Вал. Всі публікації російською мовою і з прямими посиланнями на сайти інтернет-магазинів для кращої індексації в пошукових мережах. Мова йде про парфуми, тканину для одягу, виробництво візитівок, металочерепицю, крапельний полив, вікна для балкону, вощину для бджіл, сонцезахисні окуляри, міжнародні перевезення, обмінник криптовалют, оренду офісних приміщень.

 

Є категорія рекламних матеріалів, які згідно методології ІМІ, позначені неналежним чином (маркування, що не є очевидним для аудиторії) і також підпадають під категорію маніпулятивних. Серед таких публікації про те, скільки коштують і як вибрати кращі пластикові вікна, чи холодильники, або БАДи, одяг, останній Айфон, саббуфер для дому на сайті Свобода.ФМ під позначкою “Імідж”. Про акції торгівельної мережі АТБ йдеться на сайті 0462.соm під рубрикою “Новини компаній”, яка розповідає на двох сторінках піарного матеріалу про допомогу дитячим будинкам по всій країні на суму 50 тисяч грн. Аналогічна публікація про АТБ взагалі без жодного маркування з’явилася і на сайті “Високий Вал”.

 

 

 

Наталія Іващенко, Павло Пущенко , проєкт INFOCRIME Чернігів

 

*До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Город.CN, 0462.ua, ЧеЛайн, Високий Вал, Svoboda.fm, Події і Коментарі, Чернігівський монітор, Час Чернігівський, Сусіди.сіті та Нежатин), підсумкові випуски новин трьох телеканалів – “Новий Чернігів”, “Дитинець”, “UA: Чернігів”, Facebook-сторінки Чернігівського міського голови Владислава Атрошенка, голови Чернігівської ОДА Анни Коваленко, голови Чернігівської облради Олени Дмитренко, народних депутатів повязаних з Чернігівською областю – Валерія Дубіля, Максима Зуєва, Антона Полякова, Олега Семінського, Сергія Гривка, Валерія Зуба. 

 

Період моніторингу – 31 травня – 4 червня 2021 року.

 

Наша сторінка у Facebook на якій ви знайдете оперативну інформацію про викриті фейки та маніпуляції: https://www.facebook.com/infocrime.Chernihiv

 

Якщо бачите приклади фейкових чи маніпулятивних матеріалів в чернігівских ЗМІ – повідомляйте нам на пошту infocrime.che@gmail.com

 

Проєкт ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії